Short Stories: The Commonwealth Short Story Prize 2017-08-09T15:11:19+00:00

More information here. 

2017
Nat Newman The Death of Margaret Roe (Overall and Pacific)

Anushka Jasraj Drawing Lessons (Asia)
Akwaeke Emezi Who Is Like God (Africa)
Tracy Fells The Naming of Moths (Canada & Europe)
Ingrid Persaud The Sweet Sop (Caribbea)

Shortlisted:
An Enquiry into Morality, Tom Vowler (United Kingdom)
By Way of a Lifeplot, Kelechi Njoku (Nigeria)
Close to Home, Jinny Koh (Singapore)
Cursing Ms. Murphy, Roland Watson-Grant (Jamaica)
Echolocation, Sarah Jackson (United Kingdom)
Gauloises Blue, Ruth Lacey (Australia)
Gypsy in the Moonlight, Caroline Gill (Canada)
Harbour, Chloe Wilson (Australia)
Hot Pot, Jasmine Sealy (Canada)
Immunity, Damon Chua (Singapore)
Nagmaal, Diane Awerbuck (South Africa)
Numb, Myfanwy McDonald (Australia)
Shopping, Jon Lewis-Katz (Trinidad and Tobago)
Swimmer of Yangtze, Yiming Ma (Canada)
The Brief, Insignificant History of Peter Abraham Stanhope, Mary Rokonadravu (Fiji)
The Dying Wish, Caroline Mackenzie (Trinidad and Tobago)

2016
Parashar Kulkarni Cow and Company (Overall and Asia)

Tina Makereti Black Milk (Pacific)
Faraaz Mahomed The Pigeon (Africa)
Stefanie Seddon Eel (Canada & Europe)
Lance Dowrich Ethelbert and the Free Cheese (Caribbean)

Shortlisted:
Aabirah, Sophia Khan (Pakistan)
A Visitation, Jane Healey (United Kingdom)
Charmed, Jane Downing (Australia)
Children of the Zocalo, Don McLellan (Canada)
Confluence, Nova Gordon-Bell (Jamaica)
Dirty White Strings, Kritika Pandey (India)
Exorcism, Lausdeus Chiegboka (Nigeria)
Girdhar’s Mansion, Sumit Ray (India)
Imbecile, Craig S Whyte (United Kingdom)
Instant Karma, Vinayak Varma (India)
Kurram Valley, Munib A Khan (Pakistan)
Niroporadh Ghum (Innocent Sleep), Sumon Rahman (Bangladesh)  – Translated by Arunava Sinha
Saving Obadiah, Enyeribe Ibegwam (Nigeria)
Space Invaders, Stuart Snelson (United Kingdom)
The Driver, Oyinkan Braithwaite (Nigeria)
The Entomologist’s Dream, Andrew Salomon (South Africa)
This Here Land, Miranda Luby (Australia)
This is How We Burn, Cat Hellisen (South Africa)
Vestigial, Trent Lewin (Canada)
When I Came Home, Mark Winkler (South Africa)
Where Mountains Weep, Bonnie Etherington (New Zealand)

2015
Jonathan Tel The Human Photograph (Overall and Canada & Europe)

Lesley Nneka Arimah Light (Africa)
Mary Rokonadravu Famished Eels (Pacific)
Kevin Jared Hosein The King of Settlement 4 (Carribean)
Siddhartha Gigoo The Umbrella Man (Asia)

Shortlisted:
Aadi v the World, Rachel Stevenson (United Kingdom)
April with Oyundi, Alexander Ikawah (Kenya)
Cindy’s Class, Alecia McKenzie (Jamaica)
Corrango, Jennifer Mills (Australia)
How to Pronounce Knife, Souvankham Thammavongsa (Canada)
Left, Jayne Bauling (South Africa)
Legs of Thunder, Fred Khumalo (South Africa)
Madness, Toodesh Ramesar (Trinidad and Tobago)
Novostroïka, Maria Reva (Canada)
Old Honey, Jessica White (Australia)
Pilgrimage, Amina Farah (Canada)
Since We Never Met, Steve Charters (New Zealand)
Tattoo, Susan Yardley (Australia)
The Death of A Valley, Meenakshi Gautam Chaturvedi (India)
The Itch, Muthoni wa Gichuru (Kenya)
This is How the Ecosystem Works, Shahnaz Habib (India)
Zoe, Darren Doyle (Trinidad and Tobago)

2014
Jennifer Nansubuga Makumbi Let’s Tell This Story Properly (Overall and Africa)

Sara Adam Ang A Day in the Death (Asia)
Lucy Caldwell Killing Time (Canada & Europe)
Maggie Harris Sending for Chantal (Caribbean)
Lucy Treloar The Dog and the Sea (Pacific)

Shortlisted:
Hummingbird, Daniel Anders (Australia)
Grandmother, Yu-Mei Balasingamchow (Singapore)
Household Gods, Tracy Fells (United Kingdom)
Playing the Stringless Guitar, Michael Hunt (Australia)
Ikanre, Adelehin Ijasan (Nigeria)
Rhododendrons in Mist, David Kerkt (New Zealand)
Cowboy, Helen Klonaris (Bahamas)
Monkey Boy, Janine Mikosza (Australia)
Tenure, Julian Novitz (New Zealand)
Miss Annie Cooks Fish, Charmaine Rousseau (Trinidad and Tobago)
All Them Savages, Michelle Sacks (South Africa)
Agnes, Agnes, Agnes, Luiza Sauma (United Kingdom)
On the Other Side, Idrissa Simmonds (Canada)
The Night of Broken Glass, Jack Wang (Canada)

2013 
Eliza Robertson We Walked on Water (Overall and Canada & Europe)
Sharon Millar The Whale House (Overall and Caribbean)

Julian Jackson The New Customers (Africa)
Michael Mendis The Sarong-Man in the Old House, And An Incubus for a Rainy Night (Asia)
Zoe Meager Things with Faces (Pacific)

Shortlisted:
Not For Publication, Rachel Bush (New Zealand)
A Killing In The Sun, Dilman Dila (Uganda)
Normal, Susan Everett (United Kingdom)
Chutney, Debz Hobbs-Wyatt (United Kingdom)
Fatima Saleh, Alexander Ikawah (Kenya)
Notes From The Ruins, Anushka Jasraj (India)
A Good Friday, Barbara Jenkins (Trinidad and Tobago)
Anthonya’s Baby Shower On Camperdown Road, A.L. Major (Bahamas)
Mango Summer, Janice Lynn (Bahamas)
The Sarong-Man In The Old House, And An Incubus For A Rainy Night, Michael Mendis (Sri Lanka)
No War Is Worth Debating, Tobenna Nwosu (Nigeria)
Take Me Home United Road, Sally-Ann Partridge (South Africa)
Mortal Sins, Sinead Roarty (Australia)
Tug Of War, Deborah Rogers (New Zealand)
Raven, Tom Williams (Australia)

2012
Emma Martin (W, Overall and Pacific) 

Jekwu Anyaegbuna Morrison Okoli (1955-2010) (Africa)
Anushka Jasraj Radio Story (Asia)
Diana McCaulay The Dolphin Catcher (Canada & Europe)
Andrea Mullaney The Ghost Marriage (Carribean)

Shortlisted:
Flight, Jayne Bauling (South Africa)
The Queen’s Blessing, Edyth Bulbring (South Africa)
Devil Star, Hazel Campbell (Jamaica)
Brothers, Adrienne Frater (New Zealand)
Like a Heart Maybe, but Cold, Chris Hill (UK)
The False River, Nick Holdstock (UK)
Rush, Nic Low (Australia)
Elbow, Khadija Magardie (South Africa)
Glory, Janice Lynn Mather (The Bahamas)
Friends, Sharon Millar (Trinidad and Tobago)
If These Walls had Ears, Carl Nixon (New Zealand)
Next Full Moon We’ll Release Juno, Bridget Pitt (South Africa)
The Crane, Sarah Quigley (New Zealand)
Drums, Mahesh Rao (UK)
Ammulu, Poile Sengupta (India)
Another Dull Day, Sreejith Sukumaran (India)